معرفی مدرسه و اساسنامه

معرفی دبستان :

واقع در خیابان مسجد سید ، ایستگاه گلستان ، کوچه ی 21 زیر بازارچه ی حبیب ال...خانی بن بست زنبق واقع گریده است .


این دبستان با توجه به تصمیم اعضای هئیت مدیره بنیاد فرهنگی حضرت امام محمد باقر (ع) در سال 1380 در خیابان احمد آباد با آمار 32 نفر و یک کادر 10 نفره فعالیت های آموزشی و تربیتی خود را زیر پوشش تعلیم و تربیت اسلامی بنیاد فرهنگی حضرت امام محمد باقر (ع) آغاز کرد و بعد از دو سال این دبستان ادامه کار خود را در خیابان هشت بهشت با آمار 178 نفر و کادر 17 نفره انجام داد
و پس از آن در محل فعلی با انسجام بیشتری در بر نامه های آموزشی و تربیتی با آمار 260 نفر و کادر 21 نفر فعالیت های خود را ادامه داد و تا امروز که با لطف و کرم خداوند مهربان و یاری امام محمد باقر(ع) با 18 کلاس در شش پایه با آمار 429 نفر و کادر 47 نفر در راه تعلیم و تربیت اسلامی انجام وظیفه می نماید .

 

اساسنامه :

بخشی از مواد اساسنامه بنیاد فرهنگی حضرت امام محمد باقر علیه السلام

مقدمه :

مغزهای متفکر و متعهد ، گرانبهاترین سرمایه هر ملت بوده و بقای حیات فرهنگی و پیشرفتهای علمی و فنی هر اجتماعی متضمن شکوفا شدن استعدادها و ارج نهادن به نیروهای اندیشمند و تحقق آن می باشد .

در کشور عزیز ما ایران متاستفانه طی قرون متمادی بعلت حاکمیت استبداد و نفوذ استعمار همه جانبه بویژه فکری و فرهنگی ، استعداد صاحبان نبوغ و اندیشه یا اسیر زر و زور قدرتمندان شده و یا بخاطر عدم تسلیم ، محکوم به فنا گشته و یا بعلت فقدان بضاعت مال و عدم رهبری صحیح ، عقیم مانده و خسارتهای جبران ناپذیری بر ملت ما خصوصا و بر جامعه اسلامی عموما تحمیل گردیده است .

اینک به شکرانه تثبیت نظام جمهوری اسلامی و اجرای قانون اساسی در ایران و زعامت ولی فقیه ، به منظور جبران خسارتهای سهمگین گذشته و تحقق رهنمودهای ارزشمند رهبری انقلاب اسلامی ، حضرت آیت ا... العظمی امام خمینی مدظله العالی در بکارگیری کلیه استعدادهای موجود در جامعه جهت حصول استقلال همه جانبه و رهایی از وابستگی های غربی و شرقی و بپاس بزرگداشت ارواح طیبه شهدای اسلام و ارج نهادن به فداکاری های شهدای زنده ، لزوم شروع جهاد فکری اسلامی بیش از پیش احساس می گردد و بر این اساس افرادی احساس مسئولیت شرعی و اجتماعی نموده و بر آن شدند که با برخورداری از امکانات سازمانهای زیربط و افراد خیّر ، این سازمانهی بالقوه را حمایت نموده و ضمن تامین نیازهای مادی و معنوی آنان محیط رشد و تعلیم و تحقیق و تعالی را برای اینگونه افراد فراهم نمایند و امید آنکه در پرتو این خدمت خالصانه از به هدر رفتن و فرار مغزها و انحراف و سوء استفاده از آنان جلوگیری شده و جامعه اسلامی از این استعدادها بنحو احسن بهره مند گردد . لذا بدین منظور در سایه الطاف خداوندی و عنایت خاصه حضرت ولی الله الاعظم حجت بن الحسن العسگری (عج) ، سازمانی تحت عنوان (بنیاد فرهنگی حضرت امام محمد باقر علیه السلام)تشکیل و طبق مواد این اساسنامه اداره می گردد انشاا...

اهداف بنیاد عبارتند از :

1 – شناسائی افراد نیازمند با استعدادهای فوق العاده در سطح جامعه و تحت پوشش قرار دادن آنها با رعایت اولویت مراتب صلاحیت و استحقاق ، در حد امکانات بنیاد.

2 – تامین نیازهای مادی و معنوی افراد تحت پوشش ، به تدریج و با این هدف که آنها بتوانند با آسودگی کامل و فارغ از هرگونه نگرانی ، به امر مطالعه ، تعلیم و تحقیق در کلیه زمینه های علمی و صنعتی با توجه به استعداد ذاتی و نیاز جامعه اشتغال ورزند .

3 – ایجاد تاسیس واحدهای آموزسی در سطوح مختلف ابتدایی تا دانشگاه ، پس از کسب مجوز از سازمانهای مربوطه .

4 – ایجاد اشتغال متناسب در موسسات وابسته و غیروابسته به بنیاد برای اعضاء تحت پوشش در حین تحصیل به نحوی که زمینه رشد استعداد آنها فراهم گردد .

5 – فراهم نمودن زمینه های اعزام افراد تحت پوشش به مراکز پیشرفته علمی و تحقیقاتی دنیا در حد امکانات ، با نظارتهای مطلوب ، پس از کسب مجوزهای لازم از سازمانهای مربوطه جمهوری اسلامی ایران .

6 – اصل در رابطه با تحت پوشش قرار دادن افراد تیزهوش و بااستعداد ، پرداخت هزینه ها به عنوان قرض الحسنه بوده و استفاده کنندگان ، متعهد به بازپرداخت آتی خود خواهند بود. در موارد استثنایی ، هیئت امناء نظر خواهد داد .

7 – مخترعین ، مکتشفین و محققین در رشته های مورد نیاز جامعه نیز می توانند پس از تصویب هیئت امناء از امکانات بنیاد استفاده نمایند .

8 – ارائه آموزشهای فرهنگی ، بخصوص فرهنگ پربار اسلامی در برنامه های بنیاد با بیانی جالب و جاذب و اصرار در تحکیم مبانی عقیدتی اعضاء تحت پوشش و تخلق آنها به اخلاق عالیه اسلامی .

9 – ایجاد جاذبه های نیرومند اسلامی ، علمی ، تحقیقاتی و فنی در برنامه ریزیهای آموزشی بنیاد به منظور جلب افراد بااستعداد و محقق از همه نقاط داخل و خارج کشور .

10 – ایجاد ارتباط متقابل جهت استفاده از امکانات علمی ، فرهنگی  و تحقیقاتی موسسات مشابه داخل و خارج کشور .

11 – استفاده کنندگان از امکانات بنیاد بایستی به نظام و قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران معتقد بوده و ضمنا آیین نامه تفصیلی آن توسط هیات مدیره تهیه و پس از تصویب هیات امناء قابل اجرا خواهد بود .

ماده 11 – هیات امناء به تعداد 36 نفر تشکیل و عالیترین مرجع تصمیم گیری در بنیاد می باشد که بصورت عادی یا فوق العاده تشکیل می شود.

ماده 22 – هیات مدیره برای مدت 2 سال انتخاب خواهد شد .

تبصره 1 – عضویت در هیات مدیره افتخاری می باشد .

ماده 35 – انحلال : در صورت انحلال بنیاد ، جلسه هیات امناء به طور فوق العاده تشکیل و هیات تصفیه ای انتخاب و  این هیات موظف خواهد بود پس از اداء دین و وصول مطالبات بنیاد ، نسبت به واگذاری اموال و املاک به یکی از موسسات غیرانتفاعی داخل کشور با موافقت وزارت کشور و با نظر مقام ولی فقیه یا نماینده ایشان اقدام نمایند . هیات مذکور موظف است یک نسخه از شرح کامل اموال و املاک واگذار شده را به شهربانی ذیربط ارسال دارد .

ماده 37 – کلیه مسئولین و عوامل اجرایی بنیاد بایستی مسلمان ، با تقوی و متعهد به اصل ولایت فقیه و دارای حسن شهرت باشند و در صورت ضرورت ، بکارگیری کارکنان غیرمسلمان با تصویب هیات مدیره خواهد بود و همگی التزام خود به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران را اعلام می دارند .